Для Козельщинської амбулаторії за кошти громади придбано ще два аналізатори
Це аналізатор біохімічний та аналізатор сечі, які придбані КНП «Козельщинський Центр первинної медико-санітарної допомоги» минулого місяця в рамках Програми підтримки розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини Козельщинської селищної ради на 2019 рік. Загальна вартість – 84 тис. грн. А у липні цього року закупили автоматизований гематологічний аналізатор вартістю 196 тис. грн. За допомогою цих сучасних апаратів сімейні лікарі зможуть вчасно і якісно зробити обстеження на необхідні показники, щоб визначати загальний стан хворого. Зручнішим для пацієнтів став час очікування в Козельщинській амбулаторії, адже старі тапчани замінили на нові дивани. А для малечі закупили пуфи.
А для чого потрібні прилади та яка їхня роль у діагностуванні хворих пояснює Ольга Явтушенко, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги: «Аналізатор напівавтоматичний біохімічний RT-1904C: ця система дозволяє проводити дослідження клінічних біохімічних показників крові, таких як загальний холестерин, цукор, які необхідні для пацієнтів з гіпертонічною, ішемічною хворобою та цукровим діабетом. Аналізатор сечі LabAnalyt 180 призначений для проведення загального аналізу сечі. Визначає такі показники: лейкоцити, білірубін, білок, глюкоза, уробіліногени, кислотність, наявність крові, кетони, питома вага. Наявність новітніх аналізаторів надає можливість амбулаторії проводити дослідження біологічних рідин з мінімальними затратами реагентів та часу, адже результати аналізу крові та сечі можна отримати протягом хвилини.»
Ще додає: «У 2018 році розпочався процес трансформації системи охорони здоров’я та фінансування. Наш Центр почав отримувати кошти з Національної служби здоров’я України та працювати за Програмою медичних гарантій, основним принципом якої став – «Гроші йдуть за пацієнтом». Фінансування нашого закладу напряму залежить від кількості громадян, які подали декларацію. А щоб поліпшити якість, доступність, ефективність надання послуг населенню необхідно мати такі ресурси. Забезпечувати пацієнтів додатковими послугами, безоплатними ліками певних категорій, медичними засобами інвалідів можемо теж з допомогою виділених коштів громади.»
Це не останні придбання для закладів первинної медицини. Щоб Центр мав можливість закупити телемедичне обладнання для амбулаторій громади, виділено співфінансування в сумі 41,76 тис. грн.
Далеко не в повному обсязі держава фінансує і вторинну ланку медицини. Козельщинська центральна районна лікарня зараз переживає не найкращі часи. Розмір витрат на утримання Козельщинської лікарні у перехідний період перевищував розмір медичної субвенції, що надходила з державного бюджету. Дефіцит фінансового ресурсу на зарплати медикам покрили за рахунок бюджету громади, на що виділили 446,5 тис. грн. Розрахунок за використані енергоносії також здійснюється з місцевого бюджету – виділили 113 тис. грн. з бюджету громади та 400 тис. грн. передали додаткової дотації з обласного бюджету. Забезпечення препаратами інсуліну хворих на цукровий діабет – це також місцевий бюджет.
Як бачимо, реформа медичної галузі, як первинної, так і вторинної ланок – це перекладання недофінансування та подальше функціонування лікувальних закладів на місцеві бюджети.
Загалом з місцевого бюджету у 2019 році на медицину виділено майже 2,2 млн. грн.